• 021-66919697
 • 021-66422841
 • 021-66592527
 • info@aramseirasia.com
previous arrow
next arrow
Slider

مشهد هوایی

راهنمای سفر به مشهد

تا حرف از شهر مشهد به میان می آید اکثر ما به یاد بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) و زیارت از آن می افتیم که حال و هوای آدم را دگرگون می کند و وجود آدمی را لبریز از حس آرامش می سازد. البته شهر مشهد جاذبه های دیدنی فراوان دیگری نیز دارد که سفر به آن را خاطره انگیز و به یاد ماندنی می سازند. هر سال بیش از ۲۷ میلیون نفر از هموطنانمان در کنار دو میلیون خارجی به مشهد سفر می کنند. در ادامه با ما در ارام سیر اسیا همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر راهنمای سفر به مشهد را به اتفاق یکدیگر بررسی نماییم.

 

موقعيت جغرافيايى و اطلاعات شهر

شهر مشهد مرکز استان خراسان رضوی است و ۳۵۱ کیلوتر مربع وسعت آن است. از نظر جغرافیایی در شمال شرق ایران جای گرفته است و از شمال با شهرستان کلات، از شمال غربی به درگز، از غرب به چناران و نیشابور و از شرق با سرخس و تربت جام همسایه است. ارتفاع آن از سطح آب های آزاد جهان ۱۰۵۰ متر بالاتر است و در در حوضه آبریز کشف‌ رود، بین رشته‌ کوه‌های بینالود و هزارمسجد جای گرفته است. مهمترین رشته کوهی که با جهت شمال غربی، جنوب شرقی این ناحیه را در برمیگیرد اژدرکوه با ارتفاع تقریبی ۳۰۰۰ متر است. شهرستان مشهد دارای ۴ بخش مرکزی، احمد آباد، رضویه، و طرقبه می باشد همچنین ۵ شهر به نام های مشهد ، ملک آباد ، رضویه، طرقبه، شاندیزرا شامی می شود و از۱۳ دهستان برخوردار است.

فاصله مشهد از شهر تهران ۹۳۴ کیلومتر است. طبق سرشماری عمومی که در سال ۱۳۹۵ انجام شد جمعیت این شهر بیش از سه میلیون و صد هزار نفر شمرده شد که به این ترتیب عنوان دومین شهر پرجمعیت ایران را از آن خود می کند. بیش از ۹۳ درصد این جمعیت به زبان فارسی صحبت می کنند. زبان مردم مشهد، زبان فارسی با گویش و لهجه مشهدی است. این لهجه سرشار از واژه‌ های کهن  زبان فارسی است. لهجه مشهدی به‌ نوعی خاستگاه ادبیات اصیل شاعران بزرگی مانند فردوسی، عطار و خیام است. این لهجه را شاخه ‌ای از فارسی دری می‌ دانند و بسیاری از واژگان گمشده زبان را می‌توان در گفتار عامیانه مردم مشهد جست ‌وجو کرد. در سال ۱۳۸۸ نام پایتخت معنوی ایران را برای مشهد انتخاب کردند و در سال ۲۰۱۷ نیز توانست پایتخت فرهنگ اسلامی بشود.

آب و هوای مشهد

شهر مشهد از آب و هوای معتدل و متمایل به سرد و خشک برخوردار است. این منطقه به خاطر قرار گرفتن در  منطقه مرزی بین شمال و جنوب خراسان و نیز تداخل جبهه‌ های آب ‌وهوایی مختلف، دارای ویژگی های اقلیمی و آب و هوایی خاصی است. قسمت بزرگی از دشت مشهد، نیشابور جز اقلیم سرد و خشک و قسمتی از دشت مشهد، قوچان نیمه ‌خشک و سرد و بخش کوچکی از بلندترین ارتفاعات رشته ‌کوه‌های بینالود و هزارمسجد در دسته شرایط آب و هوایی مرطوب سرد قرار می گیرند و درمجموع شهر مشهد دارای آب ‌و هوای متغیر، اما معتدل و متمایل به سرد و خشک است و از تابستان‌ های گرم و خشک و زمستان ‌های سرد و مرطوب برخوردار است. اکثر مواقع باد از سمت جنوب شرقی به سمت شمال غربی می وزد. دمای هما در گرم ترین روزهای تابستان به ۴۳ درجه بالای سفر و در زمستان به منهای ۱۵ درجه پایین تر از صفر می رسد.

بهترین زمان سفر

بهترین زمان سفر به مشهد اواخر بهار و اوایل فصل پاییز است که با آب و هوای معتدل و خلوتی شهر همراه است. تابستان زمان تعطیلات است و مشهد حسابی شلوغ می شود همچنین دمای هوا هم به بیش از ۴۰ درجه می رسد. پاییز هوا خنک است و مسافران کمتری به شهر می روند. زمستان با وجود خلوتی و ارزان شدن قیمت ها هوای سردی شهر را در بر می گیرد. بهار هوای مشهد دلپذیر می شود اما در ایام تعطیل بسیار شلوغ است. اگر شلوغی این فصل آزارتان نمی دهد میتوان گفت یکی از بهترین زمان های سفر به مشهد است.

جاذبه های مهم گردشگری در مشهد

حرم امام رضا

اولین و مهمترین جاذبه شهر مشهد حرم مطهر امام رضا (ع) است. حرم در نیمه شرقی شهر قرار دارد و به راحتی می توانید با تاکسی و اتوبوس خود را به آن برساند. اگر می خواهید با مترو به حرم بروید باید در ایستگاه میدان بسیج پیاده شوید و با طی کردن خیابان امام رضا به حرم رسید.

آرامگاه فردوسی

برای بازدید از آرامگاه فردوسی باید به ۲۵ کیلومتری شمال غربی مشهد بروید. این آرامگاه در نزدیکی شهر تاریخی طابران و بقعه هارونیه قرار دارد. ساختمان کنونی این مجموعه در سال ۱۳۱۳ گشایش پیدا کرد و به شکل تخت جمشید و پاسارگاد ساخته شده است.

آرامگاه نادرشاه

آرامگاه نادرشاه در مجموعه باغ موزه نادری شهر مشهد قرار دارد. این آرامگاه در شمال غربی چهار راه شهدا قرار دارد و از قسمت مرکزی و دو تالار موزه تشکیل شده است.

خواجه اباصلت

کاخ با عظمت توپکاپی به خاطر سلطان مهمت ساخته شد و یکی از بهترین نمونه های معماری عثمانی است که طراحی باشکوه آن دیوارها و سقف را تزیین کرده است. این کاخ که ثبت جهانی یونسکو نیز شده است، به طور مداوم در حال انطباق با سلیقه‌های مختلف سلطان های سلطنتی بود و به همین دلیل آن را یک جاذبه منحصر به فرد تاریخی می دانند
​​​

خواجه ربیع

این مقبره که در انتهای خیابان خواجه ربیع مشهد قرار دارد در دوران صفوی ساخته شده و در سال ۱۳۱۰ به ثبت ملی رسیده است. می گویند امام رضا قبر خواجه ربیع را زیارت کرده است.

شاندیز

شاندیز در غرب مشهد محلی عالی برای طبیعت گردی و گشت و گذار است. به غیر از لذت بردن از مناظر تماشایی می توانید در رستوران های معروفش هم غذاهای خوشمزه میل کنید.

پارک های آبی

مشهد ۴ پارک آبی دارد که در روزهای گرم تابستان تفریحی لذت بخش برایتان به ارمغان می آورند. هر کدام از این پارک ها در زمان های مشخص تخفیف های ویژه ای دارند که می توانید از آن ها استفاده کنید.

مراکز خرید مشهد

 • مجتمع تجاری الماس شرق

آدرس: مشهد ،انتهای بلوار خیام ،بلوار بهارستان ،مجتمع تجاری الماس شرق

شماره: ۰۵۱۳۷۱۱۳۱۱۱

ساعات کاری: ۱۰ صبح الی ۲۳ شب

 • مجتمع تجاری وصال

آدرس: مشهد، انتهای بلوار خیام شمالی، بلوار بهارستان، جنب مجتمع تجاری الماس شرق

شماره: ۰۵۱۳۷۱۱۵۵۵۵

ساعات کاری: ۱۰ صبح الی ۲۳ شب

 • مجتمع تجاری پروما

آدرس: مشهد، ضلع شمال شرقی میدان جانباز ،مجتمع تجاری پروما

شماره: ۰۵۱۳۷۶۳۷۴۰۱

ساعات: ۹ صبح الی ۲۴ شب

 • مجتمع تجاری آلتون

آدرس: مشهد، بلوار دانشگاه، بین دانشگاه ۲۲ و ۲۳ ،مجتمع تجاری آلتون

شماره: ۰۵۱۳۸۴۹۱۳۵۱

ساعات کاری: ۹:۳۰ صبح الی ۲۲ شب

 • مجتمع تجاری ویلاژ توریست

آدرس: مشهد، ابتدای جاده طرقبه، ویلاشهر، مجتمع تجاری تفریحی ویلاژتوریست

شماره: ۰۵۱۳۵۵۱۰۹۵۶ – ۰۵۱۳۵۵۱۰۹۵۸

ساعات کاری: ۱۰ صبح الی ۲۳ شب

شکم گردی در مشهد

در ادامه راهنمای سفر به مشهد غذاها و خورد و خوراک در آن را بررسی می کنیم. قیمت غذا در مشهد به نوع و کلاس رستوران بستگی دارد. از آن‌ جایی که این شهر میزبان مسافران فراوانی است، تعداد غذاخوری ‌هایش زیاد و متنوع است. از حدود ۱۲ هزار تا ۵۰ هزار تومان قیمت یک وعده غذا در مشهد است. غذاهای مشهد بسیار متنوع است و بسیاری از آن ها نیز جز غذاهای محلی شهر مشهد و اطراف آن هستند و پرداختن به همه آن ها نیازمند نوشتن چندین مقاله است در ادامه چند مورد از معروف ترین آن ها را به شما معرفی می کنیم.

شله مشهد

یکی از غذاهای مشهد که در سراسر کشور شناخته شده است شله است. در پخت آن از حبوبات استفاده می شود و به خاطر داشتن مواد مغذی سنگین است و به تنهایی یک وعده غذایی کامل محسوب می شود. شله کاربرد بسیاری در نذری ها نیز دارد. ترکیبات شله مشهدی بسیار متنوع است که با توجه به سلیقه می توان ترکیبات آن را تغییر داد از جمله مهم ترین ترکیبات آن می توانیم به انواع لوبیا، عدس، ماش، برنج نیم دانه، گوشت گوساله، انواع فلفل، زنجبیل، دارچین، هل و … اشاره کنیم، افزایش گوشت شله موجب خوشمزه تر شدن آن می شود.

شیشلیک شاندیز

اگر طرفدار پر و پاقرص کباب باشید محال است درباره شیلیک شاندیز چیری نشنیده باشید. کبابی که توانسته در همه ایران مشهور شود و در شهرهای مختلف کبابی هایی با این نام افتتاح شده است. حتی در منوی بعضی رستوران ها نیز به جای شیشلیک، نوشته شده شیشلیک شاندیز. در راهنمای سفر به مشهد پیشنهاد می کنیم حتما بخشی از بودجه سفر را برای یک وعده شیشلیک اختصاص دهید.

کوکوی شیرین

در مشهد در میزهای باز کوکو شیرین پای ثابت میز است. این یکی را اگر در مشهد نخورید بعید است در جای دیگری از ایران پیدا کنید! می توان آن را به عنوان دسر و پیش غذا سرو کرد و از این غذا به صورت گرم و سرد استفاده می شود. از تخم مرغ، سیب زمینی، آرد ذرت و زعفران برای درست کردن آن استفاده میشود، مشهدی ها برای درست کردن کوکوی شیرین خود بر روی همین کوکو معمولی شیره می زنند که از آب، شکر، گلاب و زعفران درست شده است.

قروتی

در خراسان تا دلتان بخواهد غذاهای خوشمزه ای هست که باید ابتدا در آن نان تلیت کنید و سپس نوش جانش کنید. قروتی هم یکی از آنها است. طعم و مزه اصلی این غذا کشکی است که بسیار لذیذ است. قروتی هم از غذاهای زمستانی ست. نه که آن را در فصل های دیگر میل نکنند اما مثل آبگوشت و آش در سرمای زمستان چیزی دیگری است!

آش ماستی

آش هم مثل کباب پای ثابت غذای ایرانی ها است و می توان انواع و اقسام آن را در شهرهای مختلف ایران دید. مشهدی ها هم برای طبخ این غذای مفید و خوشمزه ایرانی، راه و روش خود را دارند. یکی از غذاهای مشهدی دیگری که در میان خراسانی ها طرفداری بسیاری دارد آش ماستی است. البته شهرهای اطراف و همسایه مشهد به ویژه سبزوار نیز تبحر خاصی در پخت آن دارند.

رستوران های پیشنهادی در شهر مشهد

 

 • رستوران پسران کریم

مجموعه که از سال ۱۳۵۹ آغاز به کار کرده و در حال حاضر دارای سه شعبه فعال می باشد. رستوران پسران کریم  از رستوران های قدیمی و معروف مشهد با کیفیت عالی غذاها و با سرویس دهی و قیمت مناسب در محیطی دنج وبا سرو غذاهای ایرانی پذیرای مشتریان خود است. یکی از غذاهای محبوب رستوران پسران کریم مشهد نیز  چلو ماهیچه آن می باشد. اگر مایلید ماهیچه پسران کریم رو از دست ندهید در ساعت های اولیه به رستوران مراجعه کنید.

شعبه مرکزی پسران کریم: مشهد ، بلوارسجاد ، خیابان فرهاد ، فرهاد۲۲ ، انتهای کوچه سمت راست

تلفن شعبه سجاد: ۰۵۱۳۷۶۸۵۰۵۳

شعبه مجتمع مروارید پسران کریم: مشهد ، انتهای خیابان خیام شمالی ، مجتمع مروارید

تلفن شعبه خیام شمالی: ۰۵۱۳۷۵۳۰۰۱۴

شعبه آلتون پسران کریم: مشهد ، خیابان دانشگاه ، برج تجاری آلتون

تلفن شعبه آلتون: ۰۵۱۳۸۴۹۱۲۰۸

 • رستوران رضایی

رستوران رضایی مشهد جزو قدیمی ترین رستوران های مشهد است، اگر سراغ یک رستوران با کیفیت را از اهالی مشهد به خصوص قدیمی ترها بگیرید رستوران رضایی جزو چند پیشنهاد اول به شما خواهد بود. شعب رستوران رضایی یکی پس از دیگری در مشهد گسترش پیدا کردند و تا کنون ۵ شعبه در مشهد و یک شعبه در شهر بابل تاسیس شده اند.

شعبه ۱: خیابان آبکوه،تقاطع کلاهدوز                                                             تلفن :۳۸۴۴۲۰۰۰-۰۵۱

شعبه ۲: میدان آزادی ، مقابل پارک ملت                                                         تلفن :۳۶۰۹۲۴۴۴-۰۵۱

شعبه ۳: خیابان اخوند خراسانی(خیابان خاکی)،نبش آخوندخراسانی ۱۰/۲                   تلفن :۳۲۲۱۱۱۰۰-۰۵۱

شعبه ۴: شهربابل،کمربندی غربی،بلوارجانبازان ،بین توحید ۱و۳                            تلفن :۰۱۱۳۲۳۶۳۰۴۰

شعبه ۵: بلوارشهید منتظری،مقابل سازمان صداوسیما                                         تلفن : ۳۸۴۶۸۱۰۰-۰۵۱

شعبه ۶: بلوار وکیل آباد، بین جلال آل احمد و سروش                                        تلفن : ۳۶۱۴۶۲۰۰-۰۵۱

 

 • سفره خانه عمارت یزدان

رستورانی تازه تاسیس که توانسته از محبوبیت بالایی در بین مردم برخوردار شود. مهمانان داخل اتاق های خصوصی می نشینند و مهمانی های خود را برگذار میکنند. عمارت یزدان مشهد شامل تقریبا ۳۰ اتاق است که برخی از این اتاق ها به صورت متصل به هم برای گنجایش بیشتر وجود دارند.

مشهد ، جاده طرقبه ، ویلاشهر ،امام رضا۱۷