• 021-66919697
 • 021-66422841
 • 021-66592527
 • info@aramseirasia.com
previous arrow
next arrow
Slider

استانبول زمینی

wdt_ID کودک بدون تخت ۲ تا ۶ سال کودک با تخت ۶ تا ۱۲ سال یک تخته دو تخته درجه هتل
1 1* 620,000 تومان 780,000 تومان 805,000 تومان 1* هتل کیوان
2 3* 620,000 تومان 910,000 تومان 945,000 تومان 3* هتل اطلس
3 3* 620,000 تومان 930,000 تومان 955,000 تومان 3* هتل ارم
4 4* 620,000 تومان 950,000 تومان 995,000 تومان 4* هتل پارک
5 3* 620,000 تومان 990,000 تومان 1,020,000 تومان 3* هتل ارگ
6 3* 620,000 تومان 1,000,000 تومان 1,110,000 تومان 3* هتل بین الحرمین
7 4* 620,000 تومان 990,000 تومان 1,110,000 تومان 4* هتل آریوبرزن
8 4* 620,000 تومان 1,015,000 تومان 1,110,000 تومان 4* هتل پارک سعدی
9 4* 620,000 تومان 1,080,000 تومان 1,140,000 تومان 4* هتل جام جم
10 4* 620,000 تومان 1,080,000 تومان 1,150,000 تومان 4* هتل کریم خان

راهنمای سفر به شیراز

شیراز، شهر پرآوازه ی ایرانی که زیبایی های بی نظیر آن نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان زبان زد شده است. این شهر دیدنی در جنوب شرقی ایران قرار دارد و به دلیل جاذبه های دیدنی منحصر به فردی که دارد، سالانه از جای جای نقاط دنیا برای دیدن آن به شیراز سفر می کنند. با توجه به این که دنیایی از انتخاب های گوناگون در پیش روی مسافرانی است که به این شهر می خواهند سفر کنند، آرام سیر آسیا در راهنمای سفر به شیراز قصد دارد تا چشم اندازی نسبت به جاذبه های طبیعی و تاریخی این شهر ایرانی و همچنین هتل ها و رستورانی خوبی که در آن وجود دارد نیز در یک مطلب اطلاعاتی را برایتان فراهم بیاورد، ما در سفر به شهر شیراز که بخشی از تاریخ سرزمین مان است نیز همراهی کنید.

موقعيت جغرافيايى و اطلاعات شهر

شهر شیراز، از لحاظ جغرافیایی در جنوب غربی ایران واقع شده است و اطرافش را رشته کوه های نسبتا بلندی احاطه کرده است. این شهر از سمت غرب به کوه دراک، از سمت شمال به کوه‌های بمو، سبزپوشان، چهل‌مقام و باباکوهی (از رشته کوه‌های زاگرس) محدود شده‌است. مساحت شهر شیراز حدود ۲۴۰ کیلومتر از خاک ایران را برای خود اختصاص داده است  و جمعیت آن مطابق با آمار سرشماری که در سال ۱۳۹۵ انجام شده یک میلیون و هشتصد هزار نفر بوده است.

آب و هوای شیراز

شیراز دارای سه نوع آب و هوای کوهستان، معتدل و گرم و خشک در مناطق مختلف شهری خود است. اما اگر بخواهیم به طور کلی بگوییم این شهر با توجه به ارتفاع ۱۴۸۶ متری که از سطح دریا داراست، آب و هوای آن نیز معتدل است و در اغلب اوقات سال شرایط مساعدی را برای سفر دارد. میانگین هوا در گرم ترین ماه سال (تیر) در شهر شیراز به ۳۰ درجه سانتی گراد می رسد و در سردترین ماه سال (دی) ۵ درجه سانتی گراد اندازه گیری شده است.

 

بهترین زمان سفر به شیراز

همانطور که گفتیم در اکثر اوقات سال سفر به شهر شیراز شرایط ایده آلی را دارد، ولی بهترین زمان سفر به این شهر ماه اردیبهشت است. در این ماه نه از شلوغی های نوروز خبری هست و نه از گرمای تیر و مرداد! بنابراین می توانید در بهترین شرایط ممکن به گشت و گذار در این شهر بپردازید و از شکوفه های بهارنارنج و گل های رز محمدی که اغلب جشنواره هایی برای تماشای آنها در شیراز برپا می شود دیدن فرمایید.

جاذبه های مهم گردشگری در شیراز

حافظیه | Tomb of Hafez

آرامگاه حافظ، شاعر قرن هشتم، در شیراز قرار دارد و این مکان یکی از جاذبه های تاریخی این شهر است. این آرامگاه ۶۵ سال بعد از درگذشت حافظ به دست وزیر حاکم وقت در شیراز ساخته شد و در طول سال ها بارها مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت. حافظیه دو صحن شمالی و جنوبی دارد و تالاری به طول ۵۶ متر و عرض ۸ متر این دو صحن را از هم جدا کرده است. این تالار باشکوه ۲۰ ستون سنگی به ارتفاع ۵ متر دارد.

بلیط ورودی: برای گردشگران داخلی ۳۰۰۰ تومان و برای گردشگران خارجی ۲۰۰۰۰ تومان.

آدرس: شمال شرقی شیراز. بلوار بوستان

حمام وکیل | Vakil Bath

حمام وکیل در دوره زندیه در مرکز شیراز، در نزدیکی بازار وکیل ساخته شد. در ساخت این حمام از پیشرفته ترین معماری زمان خود استفاده شد. گرم خانه با سنگفرش پوشیده شده و در زیر سنگفرش ها دالان هایی باریک وجود دارد تا هوای گرم و بخار در آن جریان یابد و باعث گرم شدن کف حمام شود. برای اینکه از ورود هوای سرد به داخل حمام جلوگیری شود درب ورودی آن را کوچک ساخته اند و ورودی به رختکن، زاویه دار ساخته شده است.

آدرس: خیابان لطفعلی‌خان زند، خیابان طالقانی، جنب مسجد وکیل

مسجد وکیل | Vakil Mosque

مسجد وکیل مسجدی از دوره زندیه است که معماری زیبایی دارد. این مسجد دو ایوان و دو شبستان شرقی و غربی دارد. در شبستان جنوبی ۴۸ ستون سنگی مارپیچ ساخته شده که از تماشایی ترین قسمت های مسجد است.

آدرس: استان فارس، شیراز، خیابان آیت الله طالقانی، غرب بازار وکیل

سعدیه | Tomb of Saadi

کاخ با عظمت توپکاپی به خاطر سلطان مهمت ساخته شد و یکی از بهترین نمونه های معماری عثمانی است که طراحی باشکوه آن دیوارها و سقف را تزیین کرده است. این کاخ که ثبت جهانی یونسکو نیز شده است، به طور مداوم در حال انطباق با سلیقه‌های مختلف سلطان های سلطنتی بود و به همین دلیل آن را یک جاذبه منحصر به فرد تاریخی می دانند
​​​

دروازه قرآن

با ورود به شهر شیراز اولین بنایی که می بینید دروازه قرآن است. در دوره زندیه این درواز را بازسازی کردند و دو قرآن نفیس در بالای آن قرار دادند. بعدها دروازه به دستور رضاخان ویران شد و سال ها بعد  بازرگانی شیرازی دوباره دروازه ای دیگر ساخت.

آدرس: استان فارس، خیابان شیراز، ورودی شهر شیراز

مسجد نصیرالملک

نصیرالملک از مساجد قدیمی شیراز است که در نزدیکی شاه چراغ قرار دارد. این مسجد از نظر کاشی کاری و مقرنس باارزش ترین مسجد ایران است. به کار بردن شیشه های رنگی در این مسجد باعث شده که به آن لقب مسجد صورتی ایران را بدهند، وقتی نور خورشید به شیشه های رنگی این مسجد می تابد شبستان آن رنگارنگ و رویایی می شود. این مسجد در سال ۱۲۹۳ توسط سلسله قاجار ساخته شد و از یک منزل، تالار آیینه، مسجد، آب انبار و حمام تشکیل شده است.

آدرس: استان فارس، شهر شیراز، خیابان لطفعلی خان زند

باغ ارم

باغ ارم در سال ۱۳۹۰ به همراه هشت باغ دیگر در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. در این باغ تاریخی چند بنا و باغ گیاهشناسی قرار دارد. به درستی معلوم نیست که این باغ در سالی به وجود آمده ولی با توجه به اطلاعاتی که از سفرنامه های مختلف قرن دهم و یازدهم هجری به دست آمده این باغ در زمان سلجوقیان هم وجود داشته است. در باغ ارم تنوع گیاهی فوق العاده وجود دارد و گیاهان مختلفی از سراسر جهان در آن کاشته شده است.

آدرس: استان فارس، شهر شیراز، خیابان ارم، نزدیکی مجموعه‌ دانشگاه شیراز

 

ارگ کریم خان

ارگ کریم خان در مرکز شهر شیراز و در مجاورت میدان شهرداری قرار دارد. همان طور که از نام مکان پیدا است، ارگ در دوره‌ی زندیه، بین سال‌های ۱۷۶۶ تا ۱۷۶۷ میلادی و به عنوان مکانی برای زندگی کریم خان زند ساخته شد. در زمان سلسله‌ی پهلوی این مکان به زندان تبدیل شد و به همین خاطر آسیب‌هایی به آن وارد شد.

آدرس: خیابان کریم‌خان زند و نبش میدان شهدا (شهرداری)

خانه قوام

خانه قوام یا نارنجستان قوام شیراز یکی از زیباترین خانه باغ های ایرانی است که همانطور از نامش پیداست، دارای حیاطی با درخت های نارنج است. این خانه از املاک خاندام قوام و حاج ابراهیم خان کلانتر در دوران قاجار بودند که به دلیل ثروتمند بودن نفوذ زیادی داشتند. از این خاندان عمارت ها و باغ های فراوانی به جای مانده است اما این خانه به دلیل باغ زیبا و پرسپکتیوی که دارد شما را مجذوب خود می کند. ایوان این خانه بسیار زیبا آینه کاری، معرق کاری، گچ بری و کاشی کاری شده است. هم اکنون در طبقه پایین آن یعنی در سرداب موزه ای از اشیای پروفسور پوپ ایران شناس معروف وجود دارد.

آدرس: استان فارس، شیراز، خیابان لطفعلی خان زند

 

بازار وکیل

بازار وکیل در مجاورت میدان شهرداری و در نزدیکی ارگ کریم خان قرار دارد. این بازار سنتی زیبا در دوره زندیه با گچ و آجر ساخته شد و هنوز هم قطب اقتصادی شیراز است.

آدرس: شیراز، بعد از میدان شهرداری

باغ عفیف آباد

این باغ زیبای ایرانی در دوران صفویه به عنوان تفرج گاهی برای پادشاهان صفوی ساخته شد. پس از آن در دوران قاجار توسط میرزا علی خان قوام‌الملک خریداری و دوباره بازسازی شد. امروزه این باغ ایرانی به باغ موزه تبدیل شده است و موزه عبرت، موزه ارتش و موزه سلاح های ارتشی در آن بر پا شده است. عمارت میانی باغ توسط میرزا علی خان قوام الملک ساخته شده است.

آدرس: انتهای خیابان عفیف آباد، نزدیک به خیابان ستارخان

مراکز خرید شیراز

 

 • مجتمع تجاری-تفریحی هامون | Hamoon Shopping Mall

آدرس: ایران – فارس – شیراز بلوار ستارخان، قبل از خیابان عفیف آباد

 • مجتمع بزرگ زیتون فارس

آدرس: ایران – فارس – شیراز چهاراه پانزده خرداد

 • مجتمع تجاری ستاره فارس

آدرس: ایران – فارس – شیراز خیابان عفیف آباد

 • مجتمع تجاری تفریحی خلیج فارس

آدرس: ایران – فارس – شیراز ابتدای ورودی شهر جدید صدرا

شکم گردی در شیراز

غذاها و خوراکی های خوشمزه شیراز، گردشگران را وسوسه می کند تا حتما در سفر خود به این شهر آن ها را امتحان کنند.

به طور متوسط اگر بخواهیم میزان هزینه برای خورد و خوراک در شهر شیراز را بگوییم، این طور است که برای یک وعده غذای تک نفره باید حدود ۲۰ هزار تومان هزینه کنید، که این رقم به تناسب نفرات بیشتر افزایش خواهد داشت. متوسط هزینه برای تهیه غذاهای فست و فودی هم در این شهر از ۱۲ هزار تومان شروع می شود که بنابر رستورانی که انتخاب می کنید متغیر است.

شیرازی پلو

برای تهیه این غذای خوشمزه از برنج، بادمجان، مرغ، ماست ، زعفران دم‌ کرده، ، زرشک و ادویه استفاده می شود. این غذا طرفدران بسیاری دارد و معمولا همه از عطر و طعم آن راضی می شوند.

دوپیازه آلوی شیرازی

برای تهیه این غذا از سیب زمینی، پیاز، گوجه، رب و ادویه استفاده می شود. ابتدا سیب زمینی را آب پز و خرد می کنند سپس آن را با پیازداغ، گوجه و رب ترکیب می کنند. پخت این آسان و از غذاهای پرطرفدار شیراز است.

کوفته هلوی شیرازی

کوفته هلو از دیگر غذاهای محلی شیراز است که در جای دیگری پیدا نمی‌کنید. گوشت چرخ‌کرده، آرد نخودچی، تخم‌مرغ، پیاز، هویج یا نرگسی مواد اولیه این غذا را تشکیل می‌دهند.

آب پیازک یا اشکنه شیرازی

اشکنه غذایی است که در سراسر ایران طبخ می‌شود اما در هر جا به شویه‌ی مختلف. شیرازی از غذاهای محلی شیراز است و قدیمی‌های این شهر هنوز هم این غذا را درست می‌کنند. در تهیه‌ی این غذا از پیاز، تخم‌مرغ، شنبلیله، نعناع خشک، نمک و زردچوبه استفاده می‌کنند.

بایدها در شهر شیراز

 • فالوده شیرازی

یکی از قدیمی ترین و پرطرفدارترین دسرهای ایرانی که همه ما بارها آن را چشیده ام فالوده است. اما باید بدانید که زادگاه اصلی دسر خوشمزه شیراز است و حتما در سفرتان به شیراز فالوده ی شیرازی را فراموش نکنید.

 • تفال در حافظیه

حتی اگر شما حافظ تمامی دیوان حافظ هم باشید، خواندن چند بیت از این کتاب ارزشمند در حافظیه شیراز می تواند حس و حال دیگری داشته باشد.

جشنواره های شهر شیراز

 • بزرگداشت حافظ

زمان برگزاری: ۲۰ مهرماه

 • بزرگداشت سعدی

زمان برگزاری: ا اردیبهشت

 • روز کوروش بزرگ

زمان برگزاری: ۷ آبان

 • روز بزرگداشت شیراز

زمان برگزاری: ۱۵ اردیبهشت