• 021-66919697
 • 021-66422841
 • 021-66592527
 • info@aramseirasia.com
previous arrow
next arrow
Slider

تفلیس

wdt_ID کودک بدون تخت ۲ تا ۶ سال کودک با تخت ۶ تا ۱۲ سال یک تخته دو تخته درجه هتل
1 1,650,000 تومان 1,760,000 تومان 1,870,000 تومان 1,760,000 تومان 3* هتل Like Hotel Tbilisi
2 1,690,000 تومان 1,870,000 تومان 2,050,000 تومان 1,870,000 تومان 3* هتل Hotel Dalida
3 1,690,000 تومان 1,910,000 تومان 2,130,000 تومان 1,910,000 تومان 3* هتل SM
4 1,690,000 تومان 1,940,000 تومان 2,180,000 تومان 1,880,000 تومان 3* هتل Satori
5 1,690,000 تومان 1,990,000 تومان 2,290,000 تومان 1,920,000 تومان 3* هتل Le Grande Tbilisi
6 1,690,000 تومان 2,010,000 تومان 2,330,000 تومان 1,920,000 تومان 3* هتل Vedzisi Garden
7 1,690,000 تومان 2,070,000 تومان 2,440,000 تومان 2,070,000 تومان 3* هتل Grand GMP
8 1,690,000 تومان 2,160,000 تومان 2,630,000 تومان 1,960,000 تومان 4* هتل Hotel Gremi Tbilisi
9 1,690,000 تومان 2,180,000 تومان 2,670,000 تومان 1,960,000 تومان 4* هتل Sky Georgia
10 1,690,000 تومان 2,220,000 تومان 2,740,000 تومان 2,070,000 تومان 3* هتل Hotel Toscano

راهنمای سفر به تفلیس

تفلیس شهری که تاریخ بلندش، بناهای قرون وسطایی، موزه ها و کلیسا های زیادی را برایش به ارمغان آورده است. با قدم زدن در میان کوچه پس کوچه های این شهر به مردمی برمی خورید که آوازه مهمان نوازی شان در دنیا پیچیده است. بیشتر ما گرجستان را به تفلیس و باتومی می شناسیم دو شهری که گردشگران در مدت سفر خود بیشتر از آن ها بازدید می کنند. اما قبل از سفر به هر نقطه ای از جهان داشتن اطلاعات کافی درباره جاذبه هایی که در آن مقصد وجود دارد و همچنین چشم اندازی نسبت به رستوران ها و هتل ها و امکانات آنها از جمله نیازهایی است که مسافران باید در اختیار داشته باشند. در راهنمای سفر به تفلیس  آرام سیر اسیا قبیل از اطلاعات را در یک مطلب به طور جامع تهیه نماید، ما را در سفر به کشور گرجستان همراهی کنید.

موقعيت جغرافيايى و اطلاعات شهر

تفلیس

شهر تفلیس در کشور گرجستان پایتخت و بزرگترین شهر این کشور است و از لحاظ جغرافیایی در ۱۲۰ کیلومتری رشته کوه های قفقاز و نزدیکی دریای سیاه قرار گرفته است. تفلیس در گذشته‌های دور ابتدا در طول سواحل رودخانه رشد کرد. بعدها با افزایش جمعیت ساخت و ساز به دامنه‌ها و تپه‌ها و فلاتهای اطراف رودخانه کشیده شد که این فلات‌ها در شمال و شمال شرقی شهر واقع شده‌ است. مساحت شهر تفلیس در کشور گرجستان حدود ۲۴۶ کیلومترمربع است و جمعیت آن مطابق با آمار سرشماری که در سال ۲۰۱۴ انجام شده حدود یک میلیون نفر تخمین زده شده است.

مختصری از تاریخ شهر تفلیس

تفلیس در قرن پنجم پس از میلاد، توسط واختانگ یکم تاسیس شد و از آن زمان پایتخت پادشاهی ها و جمهوری های بسیاری بوده است. با دیدن معماری این شهر که ترکیبی از معماری های قرون وسطایی، نئوکلاسیک و استالینیست است به راحتی می توان فهمید که این شهر چه تاریخ پرفراز  نشیبی را از سر گذرانده است.

 
تفلیس

آب و هوای تفلیس

شهر تفلیس به دلیل نزدیکی آن به کوه و وزش باد از سوی این کوه ها تابستان های نسبتا گرم و زمستان های بسیار سردی دارد. شرایط اقلیمی این شهر نسبتا نیمه گرمسیری و مرطوب بوده و میانگین دما در سال حدود ۲ درجه ی سلسیوس اندازه گیری شده است. بهترین زمان برای سفر به این شهر گرجستانی در ماه های مرداد و شهریور است چرا که می توانید از تفریحات ساحلی این شهر به طور کامل بهره ببرید. اما اگر می خواهید که سفرتان به تفلیس کم هزینه بشود سعی کنید در فصل زمستان که حجم مسافران تفلیس کاسته می شود به این شهر سفر کنید البته اگر با هوای سرد مشکلی ندارید. پس اگر در فصل سرد می خواهید به تفلیس بروید باید توجه داشته باشید که لباس های گرم و مناسبی همراه خودتان ببرید.

جاذبه های مهم گردشگری در تقلیس

 • قلعه ناریکالا | Narikala Fortress

قلعه ای دیدنی در کوه مقدس متاتسمیندا (Mtatsminda) قرار دارد که نام آن قلعه ناریکالا است. این قلعه از معروف ترین قلعه های شهر تفلیس است و همین طور یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی در این شهر گرجی به شما می رود. مردم این شهر قلعه نارین را “قلب و روح تفلیس ” می دانند.

قلعه ناریکالا | Narikala Fortress
 • باغ های بوتانیکال | Botanical Gardens Tbilisi

باغ های بوتانیکال یکی از بهترین دیدنیهای تفلیس و از مهمترین جاذبه های گردشگری گرجستان به شمار میرود. باغ های بوتانیکال در سال ۱۸۴۵ به روی عموم بازگشایی شدند و قبل از آن، تنها خانواده سلطنتی حق استفاده از آن ها را داشتند. این باغ ها یکی از برترین جاذبه های توریستی تفلیس میباشند.

باغ های بوتانیکال | Botanical Gardens Tbilisi
 • کلیسای کاشوتی | Kashveti Church

کلیسایی به نام کاشوتی در شهر تفلیس گرجستان وجود دارد که قدمت از به سال ۱۹۱۰ باز می گردد. این کلیسا در مرکز شهر تفلیس قرار دارد و ساخت و ساز آن توسط اشراف و بورژوازی گرجستان گرجستانی انجام شده است. نقاشی های دیواری کلیسا توسط نقاش گرجستان، Lado Gudiashvili در سال ۱۹۴۷ نقاشی شدند. کلیسای زیبایی است سعی کنید در برنام سفرتان به تفلیس آن را بگنجانید.

کلیسای کاشوتی | Kashveti Church
 • کلیسای اسمیندا سامبا | Tbilisi Sameba Cathedral

ساختمانی با شکوه که بنای کلیسای سامه با است در بالای تپه سنت الیاس قرار دارد و همچنین به نوعی در قلب شهر تفلیس واقع می باشد. این کلیسای باشکوه قابلیت این را دارد که به طور همزمان ۱۵ هزار نفر بازدید کننده را به طور یکجا در خود جای دهد. این کلیسا بزرگترین کلیسای موجود در گرجستان است .

کلیسای اسمیندا سامبا | Tbilisi Sameba Cathedral
 • مجسمه مادر تفلیس | Tbilisi mother statue

مجسمه ای بسیار معروف در شهر تفلیس به نام مجسمه ی مادر وجود دراد که به نوعی امضای شهر تفلیس است. این مجسمه که به آن کارتلیس یا ددا هم گفته می شود در خارج از مرکز شهر تفلیس قرار دارد و در بالای تپه ی سولولاکی قرار گرفته است. حتما وقتی به این شهر رفتید عکسی به یادگار با این مجسمه بگیرید.

مجسمه مادر تفلیس | Tbilisi mother statue
 • کلیسای آنچیسخاتی | Anchiskhati Basilica

کلیسای آنچیسخاتی مریم مقدس، یک کلیسای ارتدکس گرجی و قدیمی ترین کلیسای تفلیس میب اشد و در قرن ششم میلادی ساخته شده است. اگر خواستید این کلیسای زیبا و دیدنی را در لیست مقاصد گردشگریتان در سفر به تفلیس بگنجانید.

کلیسای آنچیسخاتی | Anchiskhati Basilica
 • پل پیس | The Bridge of Peace

این پل در امتداد ۱۵۰ متری رودخانه کورا برای اتصال تفلیس قدیم و تفلیس جدید با طراحی معاصر ساخته شد. این پل در تاریخ ۶ می ۲۰۱۰ افتتاح شد.

پل پیس | The Bridge of Peace
 • حمام های حرارتی در آبانتوبانی | Tbilisi Sulphur Baths

در این منطقه حمام هایی در ارتفاع جاده ابریشم وجود دارند که از شهرت ویژه ای در این شهر برخوردار هستند. این حمام ها در زمان امپراطوری روسیه چهرهای مشهوری همچون پوشکین و دوماس را در خود دیده اند. در آن زمان حدود ۶۳ حمام در این منطقه وجود داشته که اکنون تنها ۵ حمام با سطوح مختلف قابل مشاهده است. قدمت این حمام ها نیز به ۱۵۰۰ ساله پیش بر می گردد.

حمام های حرارتی در آبانتوبانی | Tbilisi Sulphur Baths
 • شهر قدیمی تفلیس | Tbilisi old town

در پایتخت کشور گرجستان، شهری قدیمی وجود دارد که ندیدن آن خالی از لطف است. با توجه به این که این شهر ۲۹ بار تخریب شده و مجددا مورد ساخت و بازسازی قرار گرفته اما حال و هوای قدیمی و باستانی در آن حفظ شده است. عمدتا کوچه های این شهر باریک و خانه های بزرگ کج در آن ها ساخته شده است. این قسمت از شهر، مکانی ایده آل برای تجربه طعم تاریخ کشور گرجستان است.

تفلیس

مراکز خرید تفلیس

شهر تفلیس مانند بسیای از شهرهای توریستی مقدی عالی برای کسانی است که می خواهند خرید کنند. بازارهای این کشور علاوه بر برندهای مطرح دنیا، پر از پوشاک و لوازمی هستند که قیمت های متنوع دارند و شما می توانید با کمترین قیمت بهترین سوغاتی ها را برای بستگان خود تهیه کنید.

مراکز خرید شهر تفلیس

 • مرکز خرید تفلیس مال | Tbilisi Mall

آدرس: D. Aghmashenebeli Alley, ۱۶th km, Tbilisi,Georgia

 • مرکز خرید ایست پوینت | East Point

آدرس: Al. Tvalchrelidze St. ۲ Kakheti Highway, Tbilisi,Georgia

 • خیابان پکینی | Pekini Street

آدرس: Pekini Street; Tbilisi, Georgia

 • مرکز خرید کارواسلا | Karvasla

آدرس: Nadzaladevi, st. Tsotne Dadiani ۷ Tbilisi, Georgia

 

شکم گردی در تفلیس

غذاهای موجود در گرجستان، در تفلیس نیز به عنوان غذاهای سنتی و محلی شناخته شده هستند. در تفلیس غذاهایی به جز این غذاها وجود ندارد. برای شناخت بیشتر این غذاهای خوشمزه در این مقاله با ما همراه باشید.

اجاب ساندالی (Ajapsandali)

اجاب ساندالی (Ajapsandali)

به جرات می توان گفت, راتاتویی (یک غذای سنتی فرانسوی است که با سبزیجات پخته می‌شود) که در غرب گرجستان طبخ می شود, یکی از بهترین انواع آن است.

اولین دلیل آن تندی خاص این غذاست که از طعم تند  فلفل آجیکا حاصل می آید. در انواع مدیترانه ای این غذا سبزیجات به حالت خمیری در می آیند. ولی در دستور پخت گرجستانی آن ,سبزیجات پخته شده ای همچون بادمجان و فلفل های ترد با پوره گوجه فرنگی مخلوط می شوند. مدت پخت این غذا به اندازه است که سبزیجات استفاده شده, له نشوند وبافت خود را از دست ندهند. در آخر هم مقداری جعفری تازه و خرد شده بر روی غذا می پاشند که طعم بینظیری به آن می دهد.  این غذا بطور معمول در آخر تابستان که گوجه فرنگی و بادمجان به وفور یافت می شوند، سرو می شود

خارچو (KHARCHO)

خارچو (KHARCHO)

خارچو یکی از لذت بخش ترین غذاهای گرجی است و به اندازه ای محبوب شده که روس ها نیز آن را وارد غذاهای زمستانی خود کرده اند. این غذای بینظیر, از مواد غذایی همچون سیر،  khmeli suneli (ترکیبی از پنج ادویه گرجستانی)، گشنیز، گوشت مرغ یا گاو و چاشنی های مختلف تشکیل شده است. در این غذا گوشت ابتدا چاشنی دار می شود سپس در سسی متشکل از گردو خوابانده می شود و در آخر به همراه تکه هایی از لواشک Tklapi پخته می شود. پس از چند ساعت که خارچو در سس خوب پخته شد و جا افتاد, به همراه نان مخصوصی به نام (shoti) سرو می شود.

پیکالی(Pkhali)

پیکالی(Pkhali)

در کشوری که در طول تاریخ از گوشت و غذاهای گوشتی فقط در مناسبت های خاص استفاده می کرده است، تعجبی ندارد که غذاهای گیاهی جایگاهی ویژه ای در فرهنگ آشپزیش داشته باشد. Pkhali که از خانواده سالادها است (که البته بهتر است بگوییم خمیری از سبزیجات), از سبزیجات مختلف درست می شود (استفاده از چغندر، هویج و اسفناج بسیار متداول است) و بر روی نان سرو می شود. روش درست کردن آن هم ساده است: ابتدا سبزیجات پخته می شوند، سپس پوره می شوند و با آبلیمو بخوبی مخلوط می شوند. پس از آن معمولا مقداری سیر خرد شده، گشنیز و گردو به مواد افزوده می شود. آشپزان گرجی معمولا انواع مختلفی از این سالاد را با سبزیجات مختلف  درست می کنند سپس آنها را در کنار هم می کشند و روی آن ها را با دانه های انار تزیین می کنند.

متسوادی(Mtsvadi)

متسوادی(Mtsvadi)

Mtsvadi کباب خوشمزه ای که حتما باید بر روی آتش کباب شود. این غذا در مناطق مختلف گرجستان به سبک های مختلف پخته می شود ولی برخلاف نمونه  های ترکی و ارمنی آن, آشپزان گرجی ترجیح می دهند بجای استفاده از ترشیجات مختلف به عنوان طعم دهنده تنها از نمک استفاده کنند تا طعم غالب گوشت حفظ گردد. گوشت مورد استفاده معمولاً گوشت گاو و یا گوسفند است که به قطعات متوسطی برش داده می شود و به همراه سبزیجات و یا بدون سبزیجات کباب می شود. البته باید بگویم که این کباب طعم شیرینی ندارد خصوصا اگر با تکمالی(tkemali) که آلوی ترش به همراه نمک و فلفل است سرو شود. تکمالی یکی از معروفترین چاشنی های گرجی است که در کنار غذاهای مختلف از سیب زمینی گرفته تا نان و مرغ سرخ شده قرار می گیرد.

هزینه خورد و خوراک در تفلیس

در شهر تفلیس نه تنها برای اقامت لازم نیست که نگران باشید بلکه برای خورد و خوراکتان هم خیالتان راحت باشد، چرا که فرهنگ غذایی گرجی ها تقریبا به ایرانی ها نزدیک است و مشکلی بابت غذا نخواهید داشت. معروف ترین غذاهای گرجی که پیشنهاد می کنیم حتما آن ها را در طول سفرتان میل کنید خاچاپوری و خینکالی است که در بین گرجی ها بسیار محبوب است. در ادامه راهنمای سفر به تفلیس به رستوران های بی نظیری که در شهر تفلیس وجود دارد و همچنین هزینه های مربوط به غذا در این شهر را بر اساس سایت رسمی Numbeo ذکر می کنیم، که عبارتند از:

برای یک وعده غذا در یک رستوران ارزان قیمت باید هزینه ۱۳ لاری را بپردازید.

برای صرف یک وعده غذای دونفره در یک رستوران متوسط باید ۵۰ لاری پرداخت کنید.

قیمت منوهای مک دونالد در شهر تفلیس به نسبت ارزان تر است و مبلغ ۱۰ لاری می باشد.

برای تهیه آب معدنی ۰٫۵۲ لاری و اگر بخواهید یک فنجان قهوه میل کنید باید بابت آن ۴ لاری بپردازید.

 

رستوران های پیشنهادی در شهر تفلیس

 • رستوران ایرانی یسلیانی | yoseliani cafe restaurant

همانطور که گفتیم در این شهر قطعا مشکل غذایی نخواهید داشت چرا که همه غذاهای گرجی با سلیقه ایرانی ها کاملا مطابقت دارد. اما این که در کشور غریب رستورانی ایرانی پیدا کنید حس و حال دیگری دارد. رستوران ایرانی یسلیانی در شهر تفلیس یکی از بهترین رستوران ها است که در آن می توانید انواع غذاهای وطنی را میل کنید.

آدرس: ۱۳ Gigo Zaziashvili II Turn، Tbilisi، Georgia

 • رستوران مک لارنز | MacLaren’s Irish Pub

رستوران فوق العاده ی دیگری که در شهر تفلیس می توانید به آن بروید و بهترین استیک ها را میل کنید، رستوران مک لارنز است. در این رستوران تمام غذاها و نوشیدنی ها با عالی ترین کیفیت ها ارائه می شوند.

آدرس: ۱۱ Rkinis Rigi St، Tbilisi، Georgia

توصیه ها و دانستنیهای سفر به تفلیس

هزینه حمل و نقل در شهر تفلیس

حمل و نقل در گرجستان را به طور کلی می شود ارزان نامید. در باتومی نیز این قضیه صدق می کند. شما روش های مختلفی برای رسیدن به شهر و گشت و گذار در تفلیس را دارید.

هزینه بلیط تک سفره ۰٫۵۰ لاری

هزینه بلیط ماهیانه ۳۰ لاری

هزینه تاکسی زمانی درون آن می نشینید  ۳ لاری  و به ازای هر یک کیلومتر ۰٫۵ لاری  به مبلغ اضافه می گردد. اگر بخواهید تاکسی منتظر شما بماند ۵ لاری باید پرداخت نمایید.

هزینه یک لیتر بنزین در این شهر ۷٫۳۱ لاری

 

بایدها و نبایدها در شهر تفلیس

 • از غذاهای محلی تفلیس حتما استفاده کنید.
 • پنیر گرجی را حتما تجربه کنید.
 • پیاده روی در شهر را فراموش نکنید.
 • حتما سری به بازارهای سنتی تفلیس بزنید، در گوشه و کنار این شهر بازارهای فراوانی به چشم می خورد که می توانید در آنجا انواع خوراکی ها مثل میوه و سبزیجات تازه و گوشت و نان را تهیه کنید.
 • دعوت مردم مهمان نواز و مهربان این شهر را برای غذا خوردن قبول کنید و لحظاتی شاد را در کنارشان بگذرانید.

امیدواریم که راهنمای سفر به تفلیس برایتان مفید بوده باشد و سفر دلچسب و لذت‌بخشی را برای خود رقم بزنید. برای خرید تور تفلیس به صفحه مرتبط الی گشت بروید و بهترین تور انتخاب کنید.