• 021-66919697
 • 021-66422841
 • 021-66592527
 • info@aramseirasia.com
previous arrow
next arrow
Slider

باکو هوایی

wdt_ID کودک بدون تخت ۲ تا ۶ سال کودک با تخت ۶ تا ۱۲ سال یک تخته دو تخته درجه هتل
1 2,195,000 تومان 2,890,000 تومان 3,295,000 تومان 2,895,000 تومان 4* هتل My Rose Boutique
2 2,195,000 تومان 3,045,000 تومان 3,445,000 تومان 3,045,000 تومان 4* هتل Continental
3 2,195,000 تومان 3,145,000 تومان 3,545,000 تومان 3,145,000 تومان 4* هتل Ammar Grand
4 2,195,000 تومان 3,295,000 تومان 3,895,000 تومان 3,295,000 تومان 3* هتل Diamond
5 2,195,000 تومان 3,345,000 تومان 3,995,000 تومان 3,345,000 تومان 3* هتل Diplomat Hotel Baku
6 2,195,000 تومان 3,595,000 تومان 4,395,000 تومان 3,595,000 تومان 5* هتل Rich Hotel
7 2,195,000 تومان 3,695,000 تومان 4,495,000 تومان 3,695,000 تومان 4* هتل Qafqaz Baku City Hotel and Residences
8 2,195,000 تومان 4,095,000 تومان 5,295,000 تومان 4,095,000 تومان 5* هتل Excelsior Hotel
9 2,195,000 تومان 6,495,000 تومان 9,695,000 تومان 4,695,000 تومان 5* هتل Hotel Hilton Baku

راهنمای سفر به باکو

باکو، یکی از پرجمعیت ترین شهرهای کشور آذربایجان و همچنین پایتخت این کشور است. شهر باکو در باور مردم به معنای باد کوبه یعنی جایی که باد زیاد می وزد تلقی می گردد. بعد از کشف اولین میدان نفتی جهان در باکو، این شهر به شدت شهرت یافت به همین دلیل مراکز و خیابان های مهمی در دوران شوروی سابق باکو ساخته شده است، این بناهای تاریخی هم اکنون جزء جاذبه های گردشگری شهر باکو به شمار می رود و همچنین میراث فرهنگی و معماری ملی و اسلامی این کشور هستند. اما مانند هر مقصد گردشگری دیگری لازم است تا اطلاعاتی نظیر جاذبه های گردشگری، مراکز خرید و همچنین رستوران و هتل های مناسب برای اقامت در این شهر داشته باشید. از همین رو آرام سیر اسیا در راهنمای سفر به باکو قصد دارد تا اطلاعات مورد نیاز برای سفر به پرجمعیت ترین شهر آذربایجان را در اختیارتان بگذارد؛ با ما در سفر به باکو همراه باشید.

موقعيت جغرافيايى و اطلاعات شهر

باکو در آذربایجان

شهر باکو، پایتخت آذربایجان از لحاظ جغرافیایی در ساحل غربی دریای خزر و شبه جزیره آب شوران قرار گرفته است. این شهر بزرگترین در کشور و همچنین یکی از مناطق نفت خیز جهان به شمار می رود. مساحت باکو ۲۸۵ کیلومتر مربع و جمعیت حاضر در آن طبق آمار سرشماری در سال ۲۰۱۵، ۲٬۳۷۴٬۰۰۰ نفر است.

تاریخ شهر باکو در آذربایجان و ماجرای جداییش از ایران

اولین مستندات شهر باکو به قرن ششم میلادی بر می گردد. در آن زمان پیوند تاریخی گسترده ای میان باکو با کشور ایران وجود داشت. پس از این که زمین لرزهٔ بزرگی در قرن ۱۲ میلادی شماخی پایتخت شروانشاهان را ویران نمود، آهسیتان اول باکو را به عنوان پایتخت جدید انتخاب کرد. در زمان ساسانیان حضور و نفوذ عوامل ایرانی در کرانه‌های اران از تالش و باکو تا دربند بسیار قوی و چشمگیر بود.

در دورهٔ شروانشاهان، باکو بخشی از شروان بود. شروان مانند بقیهٔ اران بخشی از سرزمین آذربایجان نبود. آذربایجان به منطقهٔ جنوب رود ارس گفته می‌شد. باکو پایتخت شیروانشاهان در سده‌های ۱۴ و ۱۵ میلادی بود و بعد بخشی از ایران صفوی شد. حکومت عثمانی در قرن ۱۶ میلادی طی دوره‌ای کوتاه به قسمت اعظم قفقاز از جمله باکو حاکم شد. نادرشاه افشار توانست این قسمت از آران، گرجستان و منطقهٔ ارمنستان فعلی را دوباره به ایران بازگرداند. در جنگ‌های ایران و روس در زمان فتح علی شاه این ناحیه بر اساس عهدنامه گلستان و ترکمانچای از ایران جدا و به دست روس‌ها افتاد و باکو در اواخر قرن نوزدهم و دههٔ اول قرن بیستم از بزرگ‌ترین مناطق تولید نفت جهان بود.

باکو در آذربایجان

آب و هوای باکو

از لحاظ آب و هوایی شهر باکو در آذربایجان زمستان های بسیار سردی دارد، به همین نسبت تابستان های بسیار گرمی هم نیز دارا می باشد. با توجه به برگزاری جشن نوروز در آذربایجان و طراوت نسبی هوا و شاد بودن مردم، بهار برای سفر به کشور آذربایجان و شهر باکو مناسب ترین زمان است.

با از راه رسیدن شهریور هوای شهر پایتخت باکو بسیار خنک و دلپذیر می شود و برای مسافران پاییزی فرصت سفر را ایده آل می سازد. از آبان کم کم هوا سرد شده و در دی شاهد بیشترین میزان بارش برف هستیم. از نظر وضعیت آب و هوا بهترین زمان سفر به پایتخت کشور جمهوری آذربایجان بهار و پاییز است.

جاذبه های مهم گردشگری در باکو

کاخ شیروانشاه، میراث جهانی یونسکو در باکو

یکی از بزرگترین بناهای شیروانشاهان در آذربایجان، کاخ شیروانشاه (Shirvanshaks’ Palace) است که در شیروان قفقاز قرار دارد، و مصادف با حکومت عباسیان تشکیل و در دوران صفویان به دست شاه تهماسب یکم برچیده شده بود و امروزه در زمره میراث جهانی سازمان یونسکو در سال ۲۰۰۰ در کشور جمهوری آذربایجان ثبت شد.

آدرس: جمهوری آذربایجان – باکو Shirvanshaks’ Palace، Baku، Azerbaijan

کاخ شیروانشاه، میراث جهانی یونسکو در باکو

برج های شعله، نماد باکوی مدرن

برج های شعله (Flame Towers) بلندترین آسمان خراش های شهر باکو و سمبل معماری این شهر هستند. سه برج شیشه ای با انحنای سینوسی که رنگشان آبی است. برج های شعله بین ۱۴۰ تا ۱۹۰ متر ارتفاع داشته و مساحت کلیشان ۲۴۵٬۰۰۰ متر مربع است. آن ها را شبیه به شعبه های آتش طراحی کرده اند . برای جلوه هر چه بیشترشان در شب از ۱۰٬۰۰۰ لامپ ال ای دی کوچک استفاده شده است. هر یک از آن ها کاربری مخصوصی دارند و البته فضای میان برج ها برای تفریح و سرگرمی شهروندان استفاده می شود.

برج های شعله، نماد باکوی مدرن

قلعه دختر، اثر به جا مانده از ساسانیان در باکو

قلعه دختر (Maiden Tower) یکی از آثار دوره ساسانی در شهر باکو، که در دو دوره تاریخی قرن ۵ و ۶ میلادی و قرن ۱۲ ساخته شده است. سازمان یونسکو در سال ۲۰۰۰ این بنا را در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت کرد. اهالی آذربایجان توجه ویژه ای به قلعه دارند و این جا را تبدیل به محلی برای برگزاری فستیوال ها کرده اند. همچنین نام قلعه در بسیاری از افسانه های آذربایجانی ماندگار شده است.

قلعه دختر، اثر به جا مانده از ساسانیان در باکو

شهر قدیم از مشهورترین دیدنی های باکو

شهر قدیمی باکو (Old City Baku) یکی از اولین گزینه های گشت و گذار در این شهر است، که به آن ایچری یا ارگ باکو هم می گویند. ساخت آن از قرن ۱۱ تا ۱۹ میلادی به تدریج انجام شده است. شهری محصور در دیواره های سنگی که نشانه های از فرهنگ و تمدن پارینه سنگی، ساسانی،‌ زرتشتی، شیروانی، ایرانی، عربی، عثمانی و روسی درش بچشم می خورد. باید بگوییم قلعه دختر هم در داخل شهر قدیمی قرار دارد. از مزایای اصلی تماشای این قسمت باید به رایگان بودنش اشاره کرد.

شهر قدیم از مشهورترین دیدنی های باکو

مراکز خرید باکو

نمی شود به شهری سفر کرد و قید خرید را زد. هرچقدر هم بخواهیم در خرج و مخارج صرفه جویی کنیم بازهم شده یک یادگاری کوچک از سفر با خود می آوریم. بیشتر اوقات برای عزیزانمان هم سوغاتی میاوریم تا بدانند که در طول سفر همراه بیادشان بوده ایم. در ادامه برخی از مراکز خرید باکو را آورده ایم. برای مشاهده فهرست کاملترشان نگاهی به مطلب مراکز خرید باکو بیاندازید.

 • مرکز خرید ۲۸ (۲۸Mall)

آدرس: جمهوری آذربایجان – باکو Fuzuli St، Baku، Azerbaijan

 • مرکز خرید پارک بلوار (Park Bulvar Mall)

یه مرکز خرید بزرگ و خیلی شیک که وسط پارک ساحلی بلوار و روبروی هتل هیلتون قرار دارد. در این مرکز خرید می توانید انواع برندهای معروف دنیا را تهیه کنید.

 شماره تلفن: ۰۰۹۹۴۱۲۵۹۸۸۰۸۰

آدرس: جمهوری آذربایجان – باکو Neftçilər Prospekti، Bakı، Azerbaijan

 • مرکز خرید صدرک  (Sadarak Shopping Center)

در این مرکز خرید می توانید انواع پوشاک ترک، چینی و تایلندی را با قیمت های مناسبت پیدا کنید.

شماره تلفن: ۰۰۹۹۴۱۲۵۵۵۰۳۶۰

وب سایت: www.stm.az

آدرس: جمهوری آذربایجان – باکو Təsərüfat Bazarı yolu، Bakı AZ۱۰۶۳، Azerbaijan

شکم گردی در باکو

آذربایجان و مخصوصاً پایتخت این کشور یعنی باکو، غذاهای محلی، خوراکی‌ها و دسرهای خوشمزه و نوشیدنی‌های معروفی دارد که در ادامه می‌توانید فهرستی از معروف‌ترین آن‌ها را مشاهده کنید. پیشنهاد می‌کنیم که مطالب قبلی زرین نما در رابطه با باکو را نیز مطالعه کنید:

پلو (Plov)

پلو (Plov)

پلو یکی از معروف‌ترین و گسترده‌ترین غذاهای محلی در کشور آذربایجان و مخصوصاً در باکو است. این غذای کلاسیک از پلوی زعفرانی، گوشت، پیاز، آلو، میوه خشک، تخم مرغ و گیاهان تازه تشکیل شده است و یکی از محبوب‌ترین غذاها بین گردشگران نیز محسوب می‌شود. شاید جالب باشد که در آذربایجان بیش از ۴۰ دستور پخت برای پلو وجود دارد.

لوله کباب (Lyula Kebab)

لوله کباب، کبابی بسیار لذیذ و پرطرفدار و شبیه به کباب کوبیده ایرانیان است. لوله کباب از ترکیبی از گوشت بره، سبزیجات معطر و ادویه تهیه شده و روی زغال کباب می‌شود. لوله کباب یا همان کباب کوبیده آذری به طرز شگفت انگیزی لذیذ و خوشمزه است و پیشنهاد می‌کنیم که در سفر به آذربایجان حتماً آن را امتحان کنید.

پی‌تی (Piti)

پی‌تی (Piti)

آذری‌ها علاقه خاصی به آبگوشت دارند و پی‌تی نیز یکی از معروف‌ترین آبگوشت‌های باکو محسوب می‌شود. این غذا از گوشت گوسفند، سبزیجات و نخود تهیه شده و معمولاً نیز در ظروف سفالی سرو می‌شود و به طرز دیوانه کننده‌ای خوشمزه است.

دوشبارا (Dushbara)

دوشبارا (Dushbara)

دوشبارا یکی دیگر از غذاهای خوشمزه باکو است که از خمیرهایی از پر از گوشت چرخ‌کرده و ادویه‌ می‌شود. البته دوشبارا در کشورهای دیگر نیز وجود دارد، اما دوشباراهای آذربایجان بسیار کوچک و کم بوده و در آب گوشت پخته می‌شود.

هزینه خورد و خوراک در باکو

در باره قیمت ها در باکو آذربایجان، برای یک وعده غذا در یک رستوران ارزان قیمت باید هزینه ۱۰ منات را بپردازید، برای صرف یک وعده غذای دونفره در یک رستوان متوسط باید ۴۰ منات پرداخت کنید. خوشبختانه قیمت منوهای مک دونالد در شهر باکو تقریبا ارزان تر است و مبلغ ۷ منات می باشد. اگر می خواهید که در سفر اقتصادی عمل کنید با کمی جستجو می‌توانید با قیمت‌های کمتری یک وعده غذای نسبتا خوب را در رستوران هایی که به به اصلاح به آنها street food (غذاهای خیابانی) می گویند، میل کنید. برای تهیه آب معدنی هم در این شهر ۰٫۳۵ منات بپردازید. در ادامه راهنمای سفر به باکو می خواهیم چند رستوران در این شهر را برایتان معرفی کنیم.

البته پیش از آن باید بگوییم کشور آذربایجان تنوع غذایی بالایی دارد و از آن جایی که رابطه تنگاتنگی با ایران خودمان داشته اند غذاهایشان باب میل ما است. پیشنهاد می کنیم قبل از سفر حتما نگاهی به مطلب آشنایی با غذاهای سنتی کشور آذربایجان بیاندازید تا آمادگی سفارش دادن غذای مورد علاقه خودتان را داشته باشید.

 

رستوران های پیشنهادی در شهر باکو

 

 • ستوران ایتالیایی اسکالینی (Scalini Italian Restaurant)

اگر خواستید یک وعده غذای ایتالیایی میل کنید، رستوران اسکالینی بهترین گزینه شهر باکو می تواند باشد. ساعت کاریشان هر روز از ۱۲ ظهر تا ۱۱ شب است. آن ها چند انتخاب خوب برای افرادی که رژیم غذایی خاص مانند گیاخواران،‌ وگن هاو کسانی که غذای بدون گلوتن می خورند در نظر گرفته اند. امکان استفاده از صندلی بلند یا بردن ویلچر به داخل رستوران نیز فراهم شده است.

وب سایت: www.scalini.az

آدرس: جمهوری آذربایجان – باکو ۲ Bakikhanov Str.، Baku AZ۱۰۶۵

 • رستوران آنادولو (Anadolu)

این رستوران یکی از رستوران های ارزان قیمت و اقتصادی شهر باکو است، در این جا می توانید انواع غذاهای اروپایی، خاورمیانه ای و ترکی را میل کنید. آنادولو ۲۳ سال پیش افتتاح شده و از آن زمان شهرت زیادی برای خودش دست و پا کرده است. در ضمن باید بگوییم که می توانید هنگام سفارش از آن ها بخواهید غذای حلال برایتان سرو کنند.

تلفن: ۰۰۹۹۴۰۱۲۴۹۸-۸۷-۵۸
آدرس: Pushkin St 5 & Rasul Rza St 3/5

 • رستوران پاولز گاردن (Paul’s Garden)

یک رستوران فوق العاده که فضای عالی برای نشستن نیز دارد. این رستوران برای آنهایی که از غذا خوردن در فضای باز لذت می برند، بهترین انتخاب است. ساعت کاریشان روزهای دوشنبه تا شنبه ۶ عصر تا ۱۰ شب می باشد و البته اگر هوا بیش از سرد یا گرم باشد صندلی های داخل سالن هم دارند.

شماره تلفن: ۰۰۹۹۴۵۵۵۲۰۰۰۹۲

وب سایت: www.pauls-baku.com

آدرس: جمهوری آذربایجان – باکو Zargarpalan Street ،intersection with Rafibayli St

 • مک دونالد  (McDonald’s)

مک دونالد از آن رستوران هایی است که در بیشتر کشورهای جهان شعبه دارد و دیگر لازم نیست توضیحی درباره اش بیاوریم. انتخابی خوب و سریع برای خوردن فست فود با قیمت مناسب در پایتخت آذربایجان همین مک دونالد است.

شماره تلفن: ۰۰۹۹۴۵۰۳۶۶۱۳۸۵

آدرس: جمهوری آذربایجان – باکو ۱۵ Yusif Məmmədəliyev، Bakı، Azerbaijan

 • کافه سیتی (Cafe City)

برای گذراندن اوقات فراغت و همچنین ملاقات های دوستان کافی سیتی مکان بسیار مناسبی است، در این کافه می توانید انواع کاف ها و دمنوش های خوشمزه را میل کنید.

شماره تلفن: ۰۰۹۹۴۱۲۵۹۸۸۸۳۳

وب سایت:www.cafecity.az

آدرس: جمهوری آذربایجان – باکو Rəşid Behbudov Küçəsi، Bakı، Azerbaijan

توصیه ها و دانستنیهای سفر به باکو

هزینه حمل و نقل در شهر باکو

سیستم حمل و نقل شهر باکو شامل اتوبوس، تاکسی، دوچرخه و مترو می شود. این شهر ترافیک بسیار سنگینی را در ساعات شلوغ داراست، به همین دلیل سعی کنید برای رسیدن به مقصد مورد نظرتان کمی زودتر از محل اقامتتان خارج شوید. با توجه به این که این شهر بسیار تاریخی است و بناهای زیبایی در آن قابل مشاهده است، بنابراین استفاده از دوچرخه بیشتر به نفعتان است.

از آن جایی که باکو پایتختی بزرگ و شلوغ است راه های ارتباطی متعددی برای تردد در سطح شهر در نظر گرفته شده است. برای این که هزینه های سفر به باکو را کاهش دهید و از آسان ترین و ارزان ترین وسیله استفاده کنید، نگاهی به راهنمای حمل و نقل عمومی در باکو بیاندازید.

هزینه بلیط تک سفره ۰٫۲۰ منات

هزینه بلیط ماهانه  ۱۳٫۵۰ منات

هزینه تاکسی زمانی درون آن می نشینید  ۱٫۹۰ منات و به ازای هر یک کیلومتر ۰٫۷۰ منات به مبلغ اضافه می گردد. اگر بخواهید تاکسی منتظر شما بماند ۳ منات باید پرداخت نمایید.

هزینه یک لیتر بنزین در این شهر ۰٫۸۶ منات است.

 

آداب معاشرت در بازار

خوردنی هایی مانند شیرینی های ترکی، که فروشندگان در بازار ادویه به شما می دهند، را امتحان کنید. آنان قصد دارند که نمونه جنس خود را به تمام کسانیکه پیاده از آنجا می گذرند بدهند، پس از قبول این نمونه ها نترسید، چون مجبور نیستید که پولی بابت آن بپردازید و یا از آنان خرید کنید. همچنین از چانه زدن با فروشندگان نهراسید. بهتر است که ابتدا از نصف قیمت پیشنهاد شده شروع کرده و درنهایت بر سر قیمت منصفانه ای به توافق برسید.
بایدها و نبایدهای سفر به باکو

در سفر به پایتخت آذربایجان هم نکاتی هستند که رعایت کردنشان به بالاتر رفتن کیفیت سفر کمک می کند و مانع بروز برخی مشکلات می شود.

 • باکو از امنیت نسبتا خوبی برخودار است، اما حتما هنگام عبور از خیابان های این شهر دقت کامل را به عمل بیاورید.
 • حتی الامکان سعی کنید که از آب معدنی در سفرتان استفاده کنید.
 • برای کسب اطلاعات لازم درباره ویزای آذربایجان می توانید راهنمای سفارت این کشور را مطالعه نمایید.
 • جهت دسترسی به شهر باکو در آذربایجان اگر راه هوایی را انتخاب کنید، از فرودگاه امام خمینی تا این شهر حدود ۵۰ دقیقه فاصله است.
 

جشنواره های شهر باکو

مردم آذربایجان و اهالی باکو علاقه زیادی به جشنواره های مختلف دارند و از آن جا که تاریخ و پیشینه شان با ما ایرانی ها گره خورده است در این میان اشتراکات زیادی بچشم می خورد. از معروف ترین جشنواره های این کشور می توان به جشن نوروز، جشن رمضان، عید قربان، جشن انار گوچی و فستیوال بین المللی موسیقی جاز، که در ماه ژوئیه (مرداد) در شهر باکو برگزار می گردد، اشاره کرد.

جشنواره رنگ ها که در اقصی نقاط جهان مخصوصا هند طرفداران زیادی دارد در باکو هم برگزار می شود. اولین روز بهار هزاران نفر به خیابان های شهر می آیند و آب رنگی و پودر روی هم می ریزند. هدف از جشن هم شادی آمدن عشق و خداحافظی با شب های سرد زمستان است.