• 021-66919697
 • 021-66422841
 • 021-66592527
 • info@aramseirasia.com
previous arrow
next arrow
Slider

اصفهان

wdt_ID کودک بدون تخت ۲ تا ۶ سال کودک با تخت ۶ تا ۱۲ سال یک تخته دو تخته درجه هتل
1 400,000 تومان 800,000 تومان 820,000 تومان 800,000 تومان 2* هتل کاوه
2 400,000 تومان 860,000 تومان 1,040,000 تومان 860,000 تومان 1* هتل صبا
3 400,000 تومان 920,000 تومان 1,110,000 تومان 920,000 تومان 3* هتل اصفهان
4 400,000 تومان 950,000 تومان 1,220,000 تومان 950,000 تومان 3* هتل زهره
5 400,000 تومان 1,170,000 تومان 1,350,000 تومان 1,170,000 تومان 4* هتل پیروزی
6 400,000 تومان 1,300,000 تومان 1,720,000 تومان 1,300,000 تومان 4* هتل پارسیان کوثر
7 400,000 تومان 1,450,000 تومان 2,410,000 تومان 1,450,000 تومان 5* هتل عباسی

راهنمای سفر به اصفهان

اصفهان به دلیل بناها و شاهکارهای معماری بی نظیرش شهرتی عالمگیر دارد و به لحاظ تاریخی بسیار غنی می باشد. شهر اصفهان در طول تاریخ چند بار پایتخت سلسله های مختلف بوده و به همین دلیل پر از آثار تاریخی زیباست که بازدید از آن ها میتواند بسیار لذت بخش باشد. لازم به ذکر است که بگوییم اصفهان که معروف به نصف جهان است به اندازه ای زیباست که با یکبار سفر به آن نمی توان از تمامی آنچه که این شهر در خود دارد بازدید نمود. در این شهر تنها جاذبه های تاریخی و گردشگری نیست باعث محبوب شهر شده، بلکه مردم خون گرم و فرهنگ اصیل این منطقه سبب جذب مسافران زیادی از سراسر جهان به سمت این شهر می شود. قبل از سفر به این شهر بهتر است راهنمای سفر به اصفهان ارام سیر اسیا را بخوانید تا سفری بهتر و خاطره انگیزتر را تجربه کنید.اصفهان از آن دسته شهرهایی است که می توان ساعت ها درباره تاریخ آن صحبت کرد، اما اگر به طور مختصر بخواهیم درباره این شهر صحبت کنیم، می توان به بنیان گذار شهر اصفهان که سومین پادشاه سلسله پیشدادیان فردی به نام تهمورث بود نیز نام برد. شهر اصفهان در بیشتر دوره های تاریخی به عنوان مرکز حکومت یا یک شهر مهم از لحاظ سیاسی یا اقتصادی به شمار می رود که از جمله مهمترین دوره های حکومتی که می توان از اهمیت اصفهان در آن ها نام برد، دوره هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان، دوره تاریخی پس از ورود اسلام، دوره سلجوقیان، صفویان، قاجاریان و پهلوی نام برد. جالب است بدانید در زمان های گذشته به دلیل اینکه این شهر محلی برای گردهمایی سپاه ایران به شمار می رفت، به آن اسپهان گفته می شد که بعد از ورود اسلام بنابر دلایل تلفظی نام این شهر کم کم به اصفهان مشهور شد.

موقعيت جغرافيايى و اطلاعات شهر

استان اصفهان از لحاظ جغرافیایی در فاصله ۴۳۵ کیلومتری جنوب استان تهران واقع می باشد و از نظر بزرگی و جمعیت، سومین شهر ایران است. این شهر آثار تاریخی و فرهنگی بسیاری دارد که بعضی از آن ها در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارند. اصفهان در سال ۲۰۰۶ به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شد و به همین دلیل سالانه مسافران زیادی از سراسر جهان و حتی خود ایران به سمت آن سفر می کنند.

این استان به ۱۴ منطقه شهری تقسیم می شود که به ترتیب از سمت غرب به خمینی شهر، از جنوب به فلاورجان، از شمال به شاهین شهر و از سمت شرق هم به دشت سجزی متصل می گردد.

آب و هوای اصفهان

با توجه به این که اصفهان از لحاظ جغرافیایی در منطقه ی نیمه بیابانی ایران واقع است، شرایط آب و هوایی آن هم از این موضوع متاثر می باشد. این استان در مناطق شمالی و شرقی خود دارای آب و هوای کویری بوده و هر چه به سمت جنوب آن حرکت می کنید، بیشتر شاهد شرایط آب و هوایی خنک هستید.

به طور کلی، آب و هوای این شهر معتدل و خشک است و در آن بارف و باران کمی می بارد. در تابستان در گرم ترین حالت، دمای هوا به ۴۰ درجه سانتی گراد می رسد.

با تمام توضیحاتی که در بالا گفته شد، بهترین زمان سفر به اصفهان فصل پاییز می باشد، در این فصل البته مسافران زیادی هم به اصفهان سفر می کنند و متوسط هزینه ها کمی بالا می رود، اگر می خواهید که در فصل ارزانی به اصفهان سفر کنید پیشنهاد ما زمستان است.

 

جاذبه های مهم گردشگری در اصفهان

میدان نقش جهان

معمولا گردشگران در هنگام گشت و گذار در شهر به اولین جایی که سر می زنند میدن نقش جهان است چون با این کار می توانند از بناهای تاریخی اطراف میدان مثل عالی قاپو، مسجد امام، مسجد لطف الله هم دیدن کنند. در داخل بنای عالی قاپو که زمانی ساختمانی اداری به حساب می آمد می توانید نقاشی ها و معماری  بسیار زیبایی را ببینید و بر روی تراس آن چشم اندازی رویایی از میدان نقش جهان داشته باشید. در کناره های میدان، بازارهای سنتی زیادی وجود دارد که صنایع دستی اصفهان را عرضه می کنند و بهترین جا برای خرید این آثار هنری زیبا هستند.  این میدان که از مهمترین جاذبه های گردشگری شهر اصفهان است در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

نقش جهان

سی و سه پل

سی و سه پل، پلی تاریخی که بر روی رودخانه زاینده رود کشیده شده است. این پل در زمان حکومت شاه عباس صفوی ساخته شد و نمای آجری آن به خصوص در شب چهره زیبایی پیدا می کند. پل ۲۹۵ متر طول و ۳۳ دهانه دارد و جهانگردان معروفی آن را شاهکار معماری دانسته اند.

سی وسه پل

پل خواجو

پل خواجو در شرق سی و سه پل قرار دارد. در وسط این پل عمارتی قرار دارد که محل زندگی موقت شاه عباس دوم و خانواده اش بوده است. طول این پل ۱۳۳ متر است و چون در محله خواجو قرار گرفته به پل خواجو معروف است.

 
پل خواجو

کاخ چهل ستون

کاخ چهل ستون از بناهای تاریخی بینظیر شهر اصفهان است که در زمان شاه عباس اول ساخته شد. از جمله جاذبه های زیبا در این کاخ تابلوهای بزرگ نقاشی است که گردشگران ساعت ها در مقابل آن ها ایستاده و جزئیات این آثار را تماشا می کنند. این کاخ حیاطی زیبا و ساختمانی با معماری ای خیره کننده دارد.

کاخ چهل ستون

عمارت هشت بهشت

کاخ هشت بهشت در سال ۱۰۸۰ هجری به دست صفویان ساخته شد. این بنای دو طبقه طاق ها و تزئینات فراونی دارد و از نمونه های درخشان معماری در زمان صفویه است. گفته می شود که این عمارت محل زندگی ۸ سوگولی پادشاه بوده که ۴ نفر آن ها در طبقه همکف و ۴ نفر دیگر در طبقه اول رندگی می کردند.

عمارت هشت بهشت

آتشگاه

در غرب اصفهان کمی آن طرف تر از منار جنبان، آتشگاهی بر روی کوه ها قرار دارد. برای رسیدن به این آتشگاه باید مدتی کوهپیمایی کنید به همین دلیل سعی کنید زمان بالا رفتن از کوه را طوری تنظیم کنید که در هنگام بازگشت به تاریکی نخورید. این آتشگاه از آثار باستانی ایران و متعلق به دوره قباد ساسانی است.

آتشگاه

منار جنبان

منارجنبان به منارهایی گفته می شود که قابلیت تکان خوردن دارند. از معروف ترین منار جنبان های ایران، منارجنبان اصفهان است که دو مناره دارد و با تکان دادن یک مناره، مناره دیگر هم تکان می خورد اما امروزه مدت هاست که تکان دادن مناره ها ممنوع شده است.

منار جنبان

مراکز خرید اصفهان

 • بازار صنایع دستی اصفهان

آدرس: اصفهان، میدان نقش جهان یا چهارباغ بازار هنر

 • مراکز خرید چهار باغ بالا

آدرس: اصفهان، چهارباغ بالا

 • سیتی سنتر اصفهان

آدرس: اصفهان، خیابان چهارباغ عباسی، نبش خیابان سید علیخان، مجتمع تجاری شهر

 • مرکز خرید کوثر

آدرس: اصفهان، خیابان چهارباغ بالا، ابتدای خیابان، مرکز خرید کوثر

 

شکم گردی در اصفهان

اصفهان شهر تاریخی ایران که به نصف جهان معروف است دارای غذاهای مخصوص به خودش هم نیز می باشد. یکی از معروف ترین غذاهای این منطقه بریان است. برخلاف تصور افراد بسیاری که به این غذا بریانی می گویند، باید بگوییم که در اصل مکانی که این غذای سنتی اصفهانی ها را می پزند بریانی فروشی نام دارند و نام غذا در حقیقت “بریان” است. در ادامه راهنمای سفر به اصفهان بهترین رستوران های اصفهان را معرفی خواهیم کرد.

بریون یا بریانی

 بریون یا بریانی

بی شک معروف ترین غذای نصف جهان بریان یا همان بریونی است. این غذا ظاهری شبیه به همبرگر دارد و از ترکیب گوشت گردن گوسفند، جگر سفيد گوسفند، ادويه اصفهانی، پياز، نمک، دارچین و فلفل و زردچوبه تهیه می شود. در اصفهان برای پخت بریانی تابه های مخصوص با اندازه های مشخص وجود دارد اما می توان آن را در تابه های معمولی هم درست کرد. برای تزیین بریونی روی آن دارچین، گردو، خلال بادام، کنجد و… می ریزند و با نان سنگک و سبزی تازه می خورند. البته در کنار این غذا معمولا آبگوشت هم سرو می شود که باید نان در آن خرد و نوش جان کنید.

حلیم بادمجان

حلیم بادمجان

این غذا هم مانند کله جوش در تمام ایران طبخ می شود اما خوب است بدانید که ریشه آن به شهر زیبای اصفهان بر می گردد و در اصل از غذاهای سنتی اصفهان است. برای تهیه حلیم بادمجان از موادی مثل برنج، لوبیا سفید، گوشت، بادمجان، پیاز و نعنا داغ، کشک، نمک و فلفل استفاده می کنند. اگر بخواهید حلیم بادمجان حسابی کش بیاید بهتر است از گوشت گردن استفاده کنید.

قیمه ریزه نخود چی

قیمه ریزه نخود چی

یکی دیگر از غذاهای خوشمزه شهر اصفهان قیمه ریزه نخود چی است. برای تهیه قیمه ریزه علاوه بر گوشت و آرد نخودچی از پیاز داغ، نعنا خشک و انواع ادویه ها استفاده می کنند و بعد از آن که ریزه ها را حسابی سرخ کردند آن ها را داخل مایع رب و پیاز داغ می اندازند تا پخته شود. قیمه ریزه را می توان با نان یا برنج سرو کرد.

ماش و قمری

اشتباه نکنید! این همان پلو ماش و قمری نیست، ماش و قمری یک غذای حلیمی شکل است که با نان سرو می شود. برای تهیه ماش و قمری ابتدا گوشت گوسفند و ماش را جداگانه می پزند. بعد از نیم پخت شدن گوشت، کلم قمری رنده شده را به آن اضافه می کنند و به مدت 10 دقیقه روی حرارت قرار می دهند. در مرحله بعد سبزی (تره، جعفری، شنبلیله و مرزه) و برنج را به مخلوط قبل اضافه می کنند و مجدد 20 دقیقه آن را می پزند و کم کم ماش را اضافه می کنند. آب مواد که تقریبا بخار شد آن را می کوبند و سپس سرو می کنند.

یخمه ترش

یخمه تُرُش از آن دست غذاهای سنتی و قدیمی اصفهان که این روزها کمتر طبخ می شود. برای پخت این غذا ابتدا گوشت گوسفند را با زردچوبه و آب می پزند، وقتی گوشت نیم پز شد، آلو، بِه و برگه زردآلو را به آن اضافه می کنند تا کمی نرم شوند،. سپس برنج را به باقی مواد اضافه می کنند و می گذارند تا آب آن بخار شود. در مرحله بعد مخلوط را می کوبند و هسته آلوها را از آن جدا می کنند. بعد از کوبیدن مواد، به آن شکر می زنند و دوباره روی حرارت می گذراند تا شکر آب شود. شما می توانید با توجه به سلیقه خودتان شیرینی غذا را کم و زیاد کنید، همچنین می توانید به جای شکر از شیره خرما استفاده کنید.

رستوران های پیشنهادی در شهر اصفهان


رستوران شهرزاد

یکی از بهترین رستوران ها که در راهنمای سفر به اصفهان می خواهیم به آن اشاره کنیم، رستوران شهرزاد است. شهراد یکی از قدیمی ترین و محبوب ترین رستوران های شهر اصفهان است و در بین توریست های شهرت بالایی دارد. لازم به ذکر است که بگوییم این رستوران به جاذبه های تاریخی شهر اصفهان نظیر پل خواجو، زاینده رود، هتل عباسی و چهارباغ عباسی هم دسترسی دارد.

ساعات کار: همه روزه از ساعت ۱۱:۳۰ صبح تا ۱۰:۳۰ شب

آدرس: اصفهان، خیابان عباس آباد، رستوران شهرزاد

رستوران خوان گستر

بعد از شهرزاد، یکی دیگر از رستوران هایی که بسیار در اصفهان معروف است، رستوران خوان گستر است. یکی از شعبه های این رستوران در سیتی سنتر و شعبه دیگر آن در هتل جلفا منطقه ارامنه نشین اصفهان واقع است. . این رستوران یکی از بهترین رستوران های اصفهان است و با دکوراسیون شیک و مجلل، فضای تمیز و دلپذیر، سرویس دهی عالی و صد البته غذاهای خوشمزه و لذیذ ایرانی مشتریان زیادی پیدا کرده است.

چلوکباب های این رستوران زبان زد تمامی منوی غذایی است که در آن وجود دارد.

آدرس: اصفهان، خیابان حکیم نظامی، هتل جلفا، رستوران خوان گستر

رستوران بریانی اعظم

اگر هم می خواهید غذای سنتی اصفهان که همان بریان است را میل کنید، می توانید به سمت رستوران بریانی اعظیم که دارای چندین شعبه در این شهر می باشد بروید.

بریانی اعظم سه شعبه در اصفهان دارد: یکی در دروازه دولت، ابتدای چهارباغ عباسی قرار دارد و فقط به صورت بیرون بر سرویس دهی می کند. اما دو شعبه دیگر در خیابان مسجد سید و خیابان کمال اسماعیل قرار دارند و فضای مکفی برای نشستن و غذا خوردن هم دارند.

چاه حاج میرزا قهوه خانه قدیمی اصفهان

پیشنهاد ما این است که در سفر به شهر اصفهان حتما از قهوه خانه حاج میرزا هم دیدن کنید. این قهوه خانه از زمان صفویان در این بازار شهر اصفهان در حال فعالیت است و در ابتدا به آن خسته خانه گفته می شد.

توصیه ها و دانستنیهای سفر به اصفهان

 • بیمارستان (دولتی) الزهرا

تلفن: ۳۶۲۰۲۰۲۰
آدرس: بلوار صفه، مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س)

 • بیمارستان سوانح و سوختگی (دولتی) امام کاظم

تلفن: ۳۳۴۵۷۶۷۰
آدرس: خیابان کاوه، بعد از پل چمران

 • بیمارستان (دولتی) امیرالمومنین

تلفن: ۳۲۲۹۱۳۱۸
آدرس: خیابان احمدآباد

 • بیمارستان (خصوصی) سینا

تلفن: ۳۲۲۰۵۰۲۵
آدرس: خیابان شمس آبادی – چهار راه قصر- شماره ۱۷۵

 • بیمارستان زنان و زایمان (خصوصی) مهرگان

تلفن: ۳۲۳۳۰۰۴۳
آدرس: خیابان شیخ بهایی – جنب بانک رفاه